(S)ÍRÁSAIM
Egyenlőre - kettőre, ebben a menüpontban teszem közzé írásaimat.
Remélve, hogy számíthatok megtisztelő érdeklődésetekre.
Fiderikusz most…
sem „tisztelte a tényeket és a józan észt.”
Az ÁTV Fiderikusz most” című, 2008. május 28 i adásában Fiderikusz Sándor két "szakértő" társaságában kétségbe vonta a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal 2008. május 16-án tartott sajtótájékoztatóján közzétett adatokat, elsősorban azt, hogy „három-három és fél millióan élnek a létminimum alatt, 1,2 millióan pedig napi ötszáz-ezer forintból tengődnek.”
Kritizálta „az újságíró társadalom egy részét”, amely szerinte, nem tett fel olyan kérdéseket a sajtótájékoztatón részvevőknek, amik az adatok hitelességét firtatták volna. A tájékoztatón részvevő ÁTV munkatársai is hallhatták Dr. Jánosi Gábor orvos, Skrabski Árpád szociológus professzor és Szoör Anna összefoglaló tájékoztatását a magyar egészségügy, szociálpolitika katasztrofális helyzetéről, a szegénység és az alkoholizmus összefüggéseiről szóló riasztó adatokról. A sajtótájékoztatón három szegénységben élő számolt el azzal, hogy miként élnek meg munkabérből, nyugdíjból, munkanélküli, szociális és egyéb segélyekből. A mindennapi nyomorban tengődők számára nem véletlen, hogy az ő adataik hitelességét a műsorvezető nem firtatta, szóra sem méltatta. Talán, mert nincs rálátása a szegénység anatómiájára, amit az egyre növekvő hátrányos helyzetűek teljes ellehetetlenítésével hoztak létre. Ha figyelembe vesszük, hogy a lakosság x százaléka hátrányos helyzetű, ezek nagy része halmozottan az, – a bérből, különböző járadékból, segélyből és jövedelemből élő holtak - hányan is vannak, akkor már beszélhetünk szociális robbanásról. Ez pedig valóban milliókat, súlyt.
A Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal együttműködő civilszervezetei nevében kifogásolom, hogy Fiderikusz Sándor egyoldalúan tájékoztatta nézőit, azt sugallta véleményével, hogy a sajtótájékoztatón valótlan adatokat tettünk közzé. Kifogásolom, hogy olyanokat kritizált és vont kérdőre, akiknek nem volt módjukban válaszolni. Kifogásolom, hogy bár „valós” adatokról, de olyanokról beszélt szakértőkkel, amelyek egyrészt a KSH-ba beérkező, másrészt megrendelésre gyűjtött adatok. Álláspontunk szerint, ezek az adatok messze nem fedik a valóságot, mert például a munkanélküliek nagy része nincs regisztrálva, miként a hajléktalanok pontos számát sem ismeri az állami és politikai gépezet. Nem véletlen, hogy a Brüsszelbe küldött jelentések e tekintetben és más vonatkozásokban is hiányosak. A szociális szférából a médián keresztül, „Fiderikusz most” olyan útra tévedt, amely bagatellizálja a szegénységet, mert fogalma sincs milyen létminimumon vagy az alatt élni.
Véleményem szerint, „Fiderikusz most…” sem „tisztelte a tényeket és a józan észt.”
Budapest, 2008. május 28.
G. Imre László prfgil@freemail.hu
a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal
Megélhetési Szekciójának vezetője